renovace podlaha
renovace podlaha

Kompletní informace o údržbě dřevěných podlah

Už jste někdy přemýšleli o různém zatížení, kterému je vaše dřevěná podlaha každý den vystavena? O veškeré špíně? O každodenním opotřebování? Nesmíme zapomenout ani na poškození způsobené nevlídným počasím. Nebo chybnou údržbou, například nadměrným používáním vody, vosku a univerzálních domácích čistících prostředků. Určitě jste ale přemýšleli o tom, jak správně udržovat vaši dřevěnou podlahu. Jaký najít způsob úklidu,  který bude pro vás maximálně výhodný. Úklid, který bude rychlý, jednoduchý, cenově výhodný a přitom vám uchová krásu vaší podlahy tak, aby váš domov vypadal vždy co nejlépe.

 

Co znamená - když "dřevo dýchá"

Dřevo je přírodní materiál, který může být ovlivněn pokojovou teplotou a relativní vlhkostí. Říká se, že „dřevo dýchá“, tzn. že v důsledku klimatu v místnosti dochází ke střídavým účinkům. Při relativně vysoké okolní vlhkosti dřevěná podlaha absorbuje vlhkost a zvětšuje svůj objem. Naopak, při relativně suchém okolí (jako např. během topné sezóny) se vlhkost ze dřeva uvolňuje a zmenšuje se objem dřevěných prvků podlahy. Důsledkem toho se během topné sezóny tvoří v parketové podlaze drobné spáry.  

 
Nehodnoťte to negativně, nýbrž jako důkaz přirozenosti dřevěné podlahy. Postarejte se během topného období o dodatečné zvlhčení vzduchu, které prospěje nejen vašim parketám, ale i dobrému pocitu a zdraví vašich blízkých. Dnes existují velmi účinné zvlhčovací systémy v každé odborné prodejně. Pokud je to možné, měly by se místnosti používat až po několika dnech od zhotovení parketové podlahy. Pravidelným větráním a topením se přenáší zbytková vlhkost místnosti na vnější vzduch, aniž by se bylo nutno obávat negativních vlivů na dřevěnou podlahu.
 
Přesto však může v mimořádných případech v novostavbách dojít k lehkým deformacím dřeva, které ale při vyschnutí opět zmizí. Protože se lakování parket a jiných dřevěných podlahových povrchů provádí ručně a ne jako např. u nábytku ve stříkacích kabinách, nelze zabránit mírnému znečištění plochy vlivem napadeného prachu nebo drobným nerovnoměrnostem. Během plánovaného a skutečného používání tyto povrchové jevy vymizí.
 

Pokojové klima

Zachování hodnoty dřevěné podlahy i dobrý pocit spolubydlících vyžaduje dodržování zdravého pokojového klimatu (20 - 22°C a cca 50 – 60% relativní vlhkost vzduchu). Při nižších hodnotách relativní vlhkosti vzduchu je event. nutno počítat s tvorbou spár.
 

Ochrana podlahy

Ochranný účinek laku lze zachovat u silně namáhaných podlah, jako jsou např. podlahy v kancelářích, tanečních sálech, podlahy v pohostinství apod., pouze včasným přebroušením a přelakováním. Nohy přemísťovaného nábytku, zvláště sedacího, je nutno podložit podložkama (např. filcovýma). Před vstupem do interiéru doporučujeme instalaci hrubých a jemných čistících rohoží k zábraně přenosu nečistot a vlhkosti.
 
 

Zásady správného ošetřování dřevěných podlah

 
Přirozený růst a struktura dřeva dodávají dřevěným podlahám jejich zvláštní ráz. Díky lakování ve 3 vrstvách jsou chráněny proti vniknutí nečistot a tekutin. Čištění a údržba je proto jednoduchá a nevyžaduje větší námahu. Při použití laků BONA je podlaha obvykle suchá 2 až 3 hodiny po nanesení poslední vrstvy laku. V tomto stádiu podlaha teprve „tvrdne“ a uživatelům zpravidla doporučujeme zamezení pohybu po ošetřeném povrchu po dobu 8 - 12 hodin od nanesení vrchní vrstvy laku. Na nově nalakované parketové a dřevěné podlahy se nedoporučuje 3 dny šlapat. Čím více se v následujících dnech podlaha šetří, tím delší je životnost laku. Plné zatížení se doporučuje až po 8 - 14 dnech.
Nepoužívejte ocelové drátěnky. V prvních týdnech se má podlaha čistit pouze nasucho a nemají se na ni pokládat žádné rohožky, koberce. Doporučujeme nestěhovat nábytek dříve než 24 hodin po nanesení poslední vrstvy laku a nohy nábytku opatřit ochrannými podložkami, aby se předešlo poškrábání povrchu.
 
Ušlechtilé parkety, ušlechtilé lakování
Lakované parketové a palubkové podlahy jsou a zůstávají reprezentativní podlahovou krytinou v každém interiéru. Vyznačují se nepřekonatelnou odolností proti opotřebení a dlouhou životností. V celém světě se parketové podlahy lakují osvědčenýma originálníma švédskýma lakama. Tyto špičkové produkty propůjčují parketám požadovaný vzhled, zachovávají krásu dřeva a chrání proti znečištění a oděru. Nalakované parketové podlahy jsou hygienické a především pohodlné na údržbu.
 

Zásady správného ošetřování olejovaných a voskovaných dřevěných podlah

BONA WAX OIL REFRESHER
BONA SOAP - TEKUTÉ MÝDLO

Ošetřením povrchu podlahy pomocí Bona Oil a Bona Wax Oil Refresher již získala tato podlaha ochranu proti nečistotám a je velice odolná proti vnikání vody a nečistot. Každý druh ošetření povrchu podléhá podle druhu namáhání přirozenému opotřebení. Proto je zapotřebí podlahu pravidelně čistit a ošetřovat. Poškození nebo hrubé znečištění částí podlahy je možno opravit broušením nebo opracováním zeleným padem a novým ošetřením olejem. Stoly a židle je třeba opatřit vhodnými plstěnými podložkami. Při použití židlí s kolečky musí být použita jen měkká kolečka podle normy DIN 68 131, přídavně se doporučuje použití vhodných podložek, např. rohoží Rollomat nebo Chairmate.

 

Brožura kompletní údržba všech typů podlah