renovace podlaha
renovace podlaha

Odpovědi na dotazy k renovace parket a broušení podlah

Chystáme sa renovovať parkety a nebudeme ich vytrhávať len brúsiť ale sú tam medzery - fúgy, a nevieme čím to máme zatmeliť, poraďte nám prosím s čím sa vyplňujú fúgy a postup vypĺňania, čo je lepšie či najprv prebrúsiť a vytmeliť alebo vytmeliť a potom brúsiť. Ďakujem. Vladimíra

Výrobek který můžete použít na vytmelení spár se jmenuje Mix&Fill nebo Mix&Fill Plus . Tento přípravek smícháte s pilinami po brusném chodu zrnitosti P80 a vytmelíte podlahu s rovnou nerezovou stěrkou.
Další info o výrobku na stránkách www.bona.com.

Zde Vám napíšu postup, jak podlahu přebrousit a vytmelit.

1. Brusný krok s brusivem o zrnitosti P40 - v případě, že podlaha je hodně zničená, či natřená barvou, může se začít i s hrubším zrnem P24 ( poté, P40, P80.....)
2. Brusný krok s brusivem o zrnitosti P80 - prach z tohoto broušení použiji ke smíchání s tmelem
3. Vytmelím celoplošně podlahu – pozn. v případě, že podlaha nemá pevný podklad a části dřeva se hýbají, tmel v průběhu času vytvrdne a nebude držet v mezeře.
4. Brusný krok s brusivem o zrnitosti P100 - odbrousí se tmel, který není ve spáře, ale zůstal na povrchu.
5. Nyní mohu použít talířovou brusku se zrnitostí P120 - P150 pro finální dobroušení celé plochy.
6. Podlahu vysát a můžeme ji ošetřit lakem nebo olejem.


Čeká mě renovace parket a chtěl bych se zeptat, jak mají být správně parkety přidělány k podkladu. Nyní jsou volně položeny na prknech a pod prkny je zásyp stropu. Po obvodu stěny jsou zajištěny hřebíky. Parkety už mají větší mezery a podlahu potřebuji zvednout, proto je přeložím. Mohu dát pod parkety třeba OSB desku? Mám je opět pouze položit a zajistit po obvodu nebo přilepit? Děkuji za radu, Petr

Ano, popsal jste to přesně. Je třeba parkety vyjmout, očistit a připravit na pokládku. Podkladová prkna odstranit, zásyp doplnit Liaporem do roviny a položit osb desku. Doporučujeme 2 x křížem tloušťku alespoň 15 mm desky. Poté je možné parkety přilepit zpět a povrchově upravit.


Jak odstranit vrzání parket v bytě? Děkuji za odpověď. Jana

Vrzání parket je zapříčiněno špatným podkladem. Je proto nutné parkety rozebrat, očistit a udělat podklad například z OSB desek a parkety nalepit zpět. Není jiná možnost, jak toto vyřešit.


Provádím v nově koupeném bytě renovaci parket, koncem měsíce mi mají přijít parkety vybrousit a já pomalu ale jistě zjišťuji jaký pak použít nátěr(y). Poradíte? Známý mi přijde podlahu vybrousit za pár kaček ale co se týče následného lakování,tak tomu moc nerozumí, tak se ptám zde a doufám že někdo poradí za což předem děkuji! Jedná se o parkety v obývacím pokoji, čili budou poměrně hodně zatěžovány (čímž myslím že více než v ložnici apod.) Petra

Do zatěžovaných prostor jako obývací pokoj je nejvhodnější varianta použít základní nátěr Bona  Prime Intense anebo Classic. Prvně zmíněný je základ, který pěkně prokreslí dřevo. Druhý nátěr vytváří na podlaze světlý odstín tzv. nordický vzhled. Následně se aplikují 2 vrstvy laku do vyšší zátěže. Doporučuji  lak Bona Mega. Tento lak nesmrdí a rychle schne, protože je na vodní bázi. Nanáší se válečkem Bona. Spotřeba na jednu vrstvu 8-10 m2 na 1litr. Pro dobrý výsledek však doporučujeme dobře vybrousit podlahu, Návod  na vybroušení dřevěné podlahy najdete v sekci Pracovní postupy.


Kamarádka si nechala vybrousit podlahu v bytě a ještě měsíc po vybroušení parket nacházela v místnostech, skříních apod. stopy prachu. Ráda bych se tomuto chtěla vyhnout. Čeká mě taktéž renovace dřevěné podlahy v bytě a chtěla jsem se zeptat, zda se provádí třeba nějaké broušení bez prachu. Zda takový systém existuje. Hanka

Co se týká bezprašného broušení, vřele doporučuji systém odsávání DCS. Tzn. jak si budete vybírat firmu, která Vám bude práci realizovat, zeptejte se zda mají k dispozici toto odsávání. Odsávání Vám zabezpečí, že v místnosti kde se brousí bude skutečně minimum prachu, který nebude třeba pracně uklízet. Více se dozvíte v sekci realizačních firem, kdo tyto služby se systémem DCS nabízí.

GDPR: Informace o zpracování odeslaných údajů naleznte na stránce s GDPR informacemi.